Ponyplay-bezpečnost
PonyPlay přináší kromě spousty radosti také bezpečnostní a zdravotní rizika o kterých by jste měli vědět a snáze se jich tak vyvarovat.
Partner:Pokud tedy hledáte partnera buďte velmi opatrní - a to platí na obou stranách. Ve své praxi jsem se už setkal se značně šílenými požadavky ze strany pony typu vytrhání zubů (kuli uzdění) nebo uřezání prstů na nohou (kuli kopytům). Opravdu důrazně doporučuji se podobným cvokům vyhnout, to už není hra, to je na psychiatra nebo na trestní oznámení (pokud by se to realizovalo).
Pokud už BDSM partnera máte a chcete jen rozšířit svoje aktivity na ponyplay mohli jste předchozí odstavec přeskočit, ale připomenutí myslím není na škodu :)
Zranění:
Pád
Nejčastější bývá že pony zakopne a dá si na hubu. Jelikož pony obvykle nemá k dispozici ruce, bývají následky pádu horší než u lidí. Doporučuji tedy provozovat ponyplay na měkkém a poddajném povrchu (např trávník nebo doma koberec)
Pád jezdce
Pokud jezdec sedí na ramenou ponyho "na dvou" musí počítat s tím že pokud pony zakopne tak poletí na zem taky (a to jako první) s tím že jeho hlava bude padat na zem z výšky zhruba 2,5 metru. Když jezdec drží v rukou uzdu a bičík také nemá příliš možností se rukami efektivně bránit následkům pádu. Kůň sice obvykle padá většinou směrem dopředu, ale občas může upadnout i na bok nebo dozadu. Jezdecká přilba jistě není na škodu, při pádu dozadu vám krční páteř neochrání.
"Hloupý kůň který upadne, hloupější jezdec který pobízi koně do cvalu když kůň už sotva plete nohama"
Nepřeceňujte možnosti svého pony.
Pád s vozíkem (sulkou/gigem)
Hrozí dvě hlavní a vážná nebezpečí. Sulky mají poměrně vysoké těžiště a hrozí tak jejich převrácení v prudkých zatáčkách.
Ještě horší je varianta kdy poník zakopne a upadne směrem dopředu.
Uvědomte si že pony se sulkou a jezdcem za zády může při jízdě s kopce mít rychlost víc než 30 km/h tedy jako sprinteři. Většinou se jezdí na pevném povrchu a pád obličejem například na asfalt může být při takovéto rychlosti devastující.
Pokud je pony pevně připoután k vozíku mohou být nasledky pádu ještě horší.
Důležité je vnímání rychlosti. Zatímco jezdec křičí "hyjé" a poníka pobízí, koník usilovně brzdí aby nezabil sebe a svého jezdce. Jezdec musí znát limity svého pony ! (pohled na rychlost bývá z hlediska pony a jezdce obvykle diametrálně odlišný)
Zhmožděniny
Pony rádi hezká "kopýtka", nechte si podobné frajeřiny do ložnice, na drezůru, nebo maximálně do paddoku. Na tréning by pony měl(a) mít sportovní boty. Na závody pevný kožený boty s širokou podrážkou typu farmy/kanady/kozačky bez podpatku. vymknutý kotník nebo natržený šlachy za tu krásu opravdu nestojí. Už několikrát jsem ošetřoval upadlý pony a to používám jen normální boty s vyšší platformou a podpatkem. Pokud jste si opravdu "jistí v kramflecích" můžete zkusit něco extravagantnějšího a estetičtějšího, ale buďte si jisti že to výrazně zhorší vaše časy.
Otlaky/odřeniny
Příliš volné postroje dřou, příliš utažené tlačí. Naučte se nauzdit svého pony tak aby mu postroj byl příjemný, netlačil ho, nedřel ho. (to co je supr SM zážitek na 5 minut rozhodně nemusí být stejně příjemné na hodinovou projížďku nebo výcvik)
Uzda/stihlo
Nikdy! (snad s vyjímkou nazkoušených krátkých reklamních a exhibičních akcí) nepoužívejte skutečné koňské kovové stihlo. Hrozí poškození zubů a dásní. Doporučuji stihla z měkčeného PVC nebo Polyuretanu. Stihlo by mělo být delší aspoň o pár cm aby nedřelo koutky rtů.
Ocas
vyzkoušejte jaký anální kolík se vašemu pony hodí (a zda vůbec). Rektum je velice citlivá část těla a je třeba být mimořádně opatrný. Každopándně pony by měl(a) ocas mít :) pokud buttplug nevyhovuje použijte podocasní pás nebo třeba tanga s připevněným ocasem.
Onemocnění:
Přehřátí / uhřátí / úžech / úpal / nastydnutí
při outdorových akcích hrozí pony při zvýšené námaze přehřátí - zejména pokud má latexsuit nebo podobně, také nedostatek kyslíku když nemůže dýchat kůží (zhruba 30 % kyslíku vstřebáváme kůží). Pokud je jen v postroji hrozí mu úžeh nebo úpal, nezapomeňte ho tedy namazat krémem s UV filtrem. Pokud je chladno je třeba po skončení akce i jen mírně zpocené pony zakrýt dekou a rychle vytřít dosucha aby nenastydli.
Srdce plíce
Při delších projížďkách nebo tréningu by jste měli pravidelně (cca 10-15 minut) kontrolovat koníkovu tepovou frekvenci a pravidelnost dechu. Ideální jsou sportovní hodinky, kdy pony má čidlo tepu na hrudi a jezdec má hodinky s údaji na ruce.
Namožení svalů
před zahájením aktivního tréningu nebo závodů je třeba poníka rozhýbat a po ukončení nechat do klidu "vyklusat" tedy začít pomalým krokem, přejít na klus, trysk si nechat na závod a po závodu v opačném gardu přejít pomalu do kroku . Pokud by jste šli bez přípravy rovnou do rychlého běhu hrozí poníkovi velmi reálně namožení lýtkových a steheních svalů. (a věřte že to bolí a dlouho)
24/7:
Iluze
24/7 je nádherná iluze, ale pokud nemáte zkušenost a praxi tak se do toho vůbec nepouštějte. Představa že pony bude neustále v "kopytech" v postroji a ocasem v zadku je sice parádní ale fakticky nerealizovatelná.
Zřejmě by jste svýho/svou pony vezli po pár dnech do nemocnice.
Osobně kromě možnosti stopky používám takzvané "okno" kdy se pro daný čas ruší pravidla a tváříme se že jsme uplně normální a pony si může odpočinout od postrojů a zároveň říct co se jí/mu líbilo, kde bych měl přitvrdit a kde brzdit. "Okno" je dobré dělat ze začátku třeba jednou denně (shrnutí a zhodnocení daného dne) a postupně interval prodlužovat až třeba na jednou měsíčně.
Smlouva
ve stylu tzv "otrocké smlouvy" dělám smlouvu "o přijetí koně do stáje" nemá to sice naprosto žádnou právní hodnotu (asi těžko s tím půjdete za advokátem aby vám to orazítkoval) ale má to hodnotu pro vás aby jste si dopředu vytyčili mantinely a hranice ve kterých se oboustraně a konsensuálně chcete pohybovat
Krmení
lidskýmu pony nebude stačit seno a oves. V krmení pro pony by mělo být hodně zeleniny, ovoce, samozřejmě chleba, ovesný nebo kukuřičný vločky s jogurtem, masový vývar, za odměnu cukr a sušený maso - počítejte s tím že váš steak v restauraci výjde levněji než krmení pro pony :)
Pony by měl mít stále k dispozici vodu.
Hygiena
při 24/7 se o svého pony musíte postarat opravdu po všech stránkách tedy i ho umýt, vyhřebelcovat, čistit mu uši, nozdry, zuby, pohlaví. Pokud chcete mít poníka zdravého a čistého zabere to opravdu dost času.
Ohrada
pokud pony není ve výcviku nebo jiné řízené aktivitě měl by mít nasazenou stájovou uzdu a měl by vědět že mu to dává jistou volnost. Osobně to řeším tak, že pokud má pony stájovku tak dům je "ohrada" po které se může volně pohybovat.
Ustájení
Nekteří pony mají touhu spát na slámě ve studené maštali. To bych rozhodně nedoporučoval. Pokud máte kamené sklepení s tou správnou bdsm atmosferou a jen 10 stupni celsia, použijte ho na krátkou scénku nebo focení, pony pak zabalte do deky a odveďte do tepla. Poníka netřeba rozmazlovat, ale měl by mít aspoň kavalec, slamník nebo matraci a deku na přikrytí a alespoň 15°. Počítejte s tím že koně jsou občas prdlý a v rámci zachování jejich vlastního zdraví jim vymezte přesně rozumné místo na spaní. (jinak se vám může stát že po ránu najdete dvoumetrovýho koně naskládýho do křesla v obýváku s tím že se mu tam líbí)
Rubber-man